ما ما مامان غذا میـ میخوام!

بریم پاپارک!

برام قصه بـ بـ بخون!

 

احتمالا با خواندن 3 جمله ی بالا اولین کلمه ای که در ذهن شما تداعی میشود کلمه ی "لکنت" است، اما این الگوهای تکراری در بخش های –ابتدایی- کلمات صرفا نشانه ی لکنت زبان نیست. با مطالعه ی این مقاله میتوانید تفاوت بین "لکنت" و "ناروانی طبیعی گفتار" را متوجه شوید و توصیه های لازم را جهت مداخله در این اختلال دریافت کنید.

ناروانی طبیعی گفتار یا همان Normal Non Fluency یک اختلال در گفتار محسوب میشود که در بسیاری از کودکان قابل مشاهده است، معمولا دوره ای بوده و خود به خود برطرف میشود. این اختلال در بیشتر مواقع با لکنت اشتباه گرفته میشود حال آنکه شیوه ی مداخله در این 2 اختلال کاملا متفاوت است.

هرچند که تشخیص نوع اختلال گفتاری به آسیب شناس گفتار و زبان مربوط است اما مطالب زیر میتواند در این زمینه راهنمای شما باشد.

علائم ناروانی طبیعی گفتار کدام است؟

 1. تکرار معمولا 1 یا 2 بار در بخش های ابتدایی کلمات.
 2. دوره ای بودن این ناروانی در کودکان.
 3. عدم آگاهی خود کودک از این اختلال.
 4. عدم وجود "گیر" در گفتار کودک در هنگام حرف زدن. (حتی اگر در بیان کلمات مشکل داشته باشد اما آنها را بدون وارد آمدن فشار خاصی به اندام های گفتاری ادا میکند)
 5. دوره ای بودن این اختلال. (داشتن شدت و ضعف در الگوی تکراری در ساعات و ایام مختلف هفته)
 6. محدود بودن این اختلال در سنین 2 سالگی تا قبل از سن مدرسه

دلیل ایجاد این اختلال چیست؟

برای ایجاد این اختلال نمیتوان دلیل قطعی ذکر کرد اما یکی از عوامل بالقوه میتواند رشد بسیار زیاد در خزانه ی واژگانی و پردازش ذهنی سنگین در این مقطع و همچنین عدم هماهنگی سیستم حرکتی گفتار با این رشد سریع سرعت خزانه ی واژگانی کودک باشد.

راهکار درمانی برای این اختلال چیست؟

در صورتی که مشخص شد که ناروانی گفتاری کودک از نوع طبیعی است، مداخله از نوع مستقیم نخواهد بود و میتوان با انجام توصیه هایی ساده از این برهه عبور کرد. این توصیه ها شامل موارد زیر است:

 1. با کودک خود آهنگین صحبت کنید و سعی کنید او نیز این الگو را تقلید کند.
 2. کلام او را قطع نکنید و اجازه دهید کلمات را بیان کند، حتی اگر بیان یک کلمه چند ثانیه طول کشید.
 3. کلمات ناقص او را کامل نکنید. در حین صحبت نیز تماس چشمی را با او ادامه دهید.
 4. از تنش های عصبی دوری کنید. همواره با مهربانی با فرزندتان برخورد کنید.
 5. هیچگاه او را متوجه این موضوع نکنید که مانند دیگران حرف نمیزند.
 6. هیچگاه از او نخواهید که درست حرف بزند، زمان این موضوع را حل خواهد کرد.
 7. اگر 2 زبانه هستید، آموزش زبان دوم را (زبان غیرمادری) تا قبل از شروع سن مدرسه به تاخیر بیندازید، هیچ چیز مهم تر از سلامتی فرزندتان نیست.
 8. در نهایت آن چیزی که باعث میشود گفتار ناروان کودکتان به حالت عادی بازگردد، عمل به موارد بالا و طی کردن روال عادی زندگیتان است.

 

 تمامی مطالب ذکر شده در وبلاگ رساگو، توسط متخصصین این تیم -شامل «کارشناسان گفتار درمانی، کارشناسان روان شناسی و کارشناسان کاردرمانی»- نگارش و تالیف شده است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.