بدون شک در آشنایان و نزدیکان خود افرادی را میشناسید که در تلفظ صداها مشکل دارند، مشکلات تلفظی به جزیی جدایی ناپذیر از اختلالات گفتاری بدل گشته است به طوری که میتوان با جستجوی منابع به آمار شیوع یک درصدی این اختلال در بین افراد –چه کودک چه بزرگسال- پی برد.

کودکان معمولا با گفتار شیرین خود، نظر بزرگسالان را جلب میکنند، این موضوع و همچنین بهبود خود به خودی این اختلالات در مواردی، باعث شده تا حدود زیادی این تلفظ اشتباه مورد چشم پوشی قرار گیرد.

حال فرض کنید این تلفظ اشتباه در بزرگسالان دیده شود! در این مورد علاوه بر اینکه موضوع جذاب به نظر نمیرسد، ممکن است باعث سرخوردگی فرد نیز بشود.

ما در این مقاله قصد داریم عوامل ساختاری را که باعث میشود اختلالات تلفظی در فرد ایجاد شود، به صورت موردی بازگو کنیم. در مواردی با راهکارهای جبرانی میتوان تلفظ را اصلاح کرد و در مواردی تنها راه اتکا به جراحی پزشکی است.

 

  • کامل نبودن دندان ها یا فاصله دار بودن دندان ها از هم

آیا دقت کرده اید که تلفظ تعدادی از صداها وابسته به دندان هاست؟ برای مثال صدای /ت/ در هنگام ادا، با برخورد نوک زبان به پشت دندان های پیش ایجاد میشود. حال تصور کنید دندان های پیش شما افتاده باشند! در این هنگام تلفظ این صدا با مشکل مواجه میشود. همچنین در صداهایی مانند /س/ در صورتی وجود فاصله بین دندان ها، ممکن است تلفظ صحیح این حرف با مشکل مواجه شود. راهکار جبرانی در این زمینه پوشاندن فاصله ی بین محل خروج صدا با زبان است.

 

  • کوتاهی بند زیر زبان

در بسیاری از صداها، زبان نقش پایه ای دارد و با حرکات خود به جهات مختلف در دهان باعث ایجاد یا مساعد سازی مسیر جهت تلفظ صدا میشود. برای مثال صدای /ل/ که در آن زبان با بالا رفتن و چسبیدن به سقف دهان و دمیده شدن هوا در تارآواها تولید میشود. در این مورد اگر بند زیر زبان دارای کوتاهی باشد ممکن است تلفظ اینگونه صداها با مشکل مواجه شود.

 

 

  • شکاف لب یا شکاف کام

در این مورد اکثر صداهایی که تلفظ آنها به لب ها یا کام دهان وابسته است، به صورت نا صحیح ادا میشوند. راه حل این موضوع جراحی لب و کام و سپس جلسات گفتاردرمانی جهت برطرف کردن خطاهای تلفظی است.

 

  • مسدود بودن مسیر تنفس از بینی

آیا دقت کرده اید زمانی که سرما خورده اید و مسیر تنفس بینی تان مسدود شده است تلفظ بعضی صداها از جمله /م/ و /ن/ با اشکال رو به رو میشود؟ در این هنگام این صداها بیشتر به صورت /ب/ شنیده میشوند. این مشکل برای افرادی که فرم بینی غیر طبیعی یا پولیپ در بینی دارند نیز ایجاد میشود و در اصطلاح صدایشان "تو دماغی" شنیده میشود.

 

  • لوزه ها و زبان بزرگ

این 2 مورد به خصوص ممکن است سبب آشفتگی تولید بسیاری از صداها شود. حتی ممکن است باعث شود عمل بلع و تغذیه نیز در افراد با مشکل مواجه شود. در این مورد نیز با صلاح دید پزشک و جراحی میتوان به راحتی تلفظ صداها را بهبود بخشید.

 

موارد ذکر شده بیشترین تاثیر را در بد تلفظ کردن حروف دارند. این عوامل تحت عنوان عوامل ساختاری یاد میشوند. حل مشکلات تلفظی در صورتی که بدون علت ساختاری باشد، با اپلیکیشن رساگو قابل حل است. شما میتوانید این برنامه را با لمس این لینک دریافت کنید و به راحتی به حل مشکلات تلفظی بپردازید.

 

تمامی مطالب ذکر شده در وبلاگ رساگو، توسط متخصصین این تیم -شامل «کارشناسان گفتار درمانی، کارشناسان روان شناسی و کارشناسان کاردرمانی»- نگارش و تالیف شده است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.